Ezra Stiles Fellows

Ezra Stiles College hosts a distinguished and enthusiastic Fellowship that includes faculty and staff at the University, alumni of the College, and individuals who have made important societal contributions in the arts, public service, and other fields. They meet with students, serve as first-year advisors, take meals in the dining hall, gather with one another for dinner throughout the academic year, and support the mission of Ezra Stiles College.

John Yi, Resident Fellow (digital marketing, higher education/admissions, fitness/nutrition)

Hi’ilei Hobart, Resident Fellow (food, temperature, settler colonialism, embodiment, aesthetics, indigeneity, Hawaiʻi)

—–

Murat Acar (molecular, cellular, developmental biology)

Jean Adnopoz (mental health, child welfare)

Robert Adnopoz

Muneer Ahmad (experimental education, law)

Yariv Aizenbud  (applied mathematics)

Akhil Reed Amar (constitutional law)

Shaminda Amarakoon (theater, technical design)

Dudley Andrew (film history, French culture)

Hector Arce (astronomy, minorities in STEM)

Mert Bahtiyar (obstetrics, gynecology & reproductive sciences)

William Bailey

Laura Baldini

Erica Bamford (women’s lacrose head coach)

Sean Barrett (physics)

Susan Baserga (molecular biophysics, biochemistry, genetics, therapeutic radiology)

Alan Baubonis (china, traditional martial arts)

Frances Beinecke (business, environment)

Michelle Bell (environmental health)

Penny Bellamy

Anton Bennett (pharmacology)

David Bercovici (earth & planetary science)

Richard Bernstein

Justin Berry (artist, critic)

Joe Bertolino (president of Southern Connecticut State University)

Aniko Bezur (anthropology)

Ned Blackhawk (humanities, Native American and Indigenous Studies)

Richard H. Bowerman

Daphne Brooks  (African American Studies, Women, Gender, and sexuality Studies, music)

Heidi Brooks (business, leadership)

Richard Brooks (law research)

Susan Bryson

Heather Calabrese (University Commencement, marketing, communications, student life/wellness, volunteering)

Grant Calderwood (entrepreneurship, food systems, sustainability) 

Rodrigo Canales (Mexico and the US-Mexico bilateral relationship, institutional theory, police organizations)

Craig Canfield (Higher Education Leadership/Administration, Curriculum and Courses, LGBTQ Issues/Advocacy)

Vee Cangiano (language study)

Tyrone Cannon (psychology)

Francesco Casetti (film studies)

Patricia Cavanagh

Sandy Chang (medicine, biomedical research, amateur astronomy)

Jenny Chavira (volunteer management, work-life balance, fiber arts)

Margaret Chen (consulting, endowment management, business school, Boston)

Robert Clough (East Asian Studies, Light Felloswhip Director)

Alison Cole (Yale College Development, External Affairs)

Alison Coleman

Tina Colon-Williams (law, music performance, faith)

John Cook

Michel Cornier

Peter Crumlish (social justice, Peace Corps, philosophy, writing, non-profit sector)

Sarah Cussler (undergraduate wiritng and academic strategy)

Christopher Cutter (psychology, medicine, Native American mental health, Brazilian jujitsu)

David D’Atri

Peter Demetz (Germanic languages and lit)

Carlene Demiany (Chaplain at Saint Thomas Moore)

Carol DeNatale

John DeStefano

J.C. de Swaan (ethics in finance, asian economies and capital markets, investments)

Allegra di Bonaventura (Assistant Dean to Graduate School of Arts and Sciences)

Yongshan Ding (computer science)

Amity Doolittle (property and natural resource research)

Benjamin Doolittle (internal medicine)

Andrew Dunn (atheltics)

Mark Dunn (public policy, education, communications)

Aksinja Dzurova

Keller Easterling (architecture, design, global systems)

Marcela Echeverri Munoz (history of social sciences, Spanish empire, 20th century Latin American thought)

Donald Edwards (university administration, arts management, church leadership)

Jonathan Einhorn (law)

Stephanie Eisenbarth (laboratory medicine, immunology)

A. Walter Esdaile

Jose-Antonio Espin-Sanchez (economics, history)

Ivetty Estepan (Afro-Latinx identity, migration in the Caribbean, law)

John Faller (chemistry)

Justin Farrell (environment, culture, sociology of religion)

Alexander Felson

Henry Fernandez

Richard S. Field

Debra Fischer (science, astronomy, astrobiology)

James Forman (criminal law)

Cecile Fromont (art and religious culture of Africa and Latin America)

Paul Fry

George Furnival

Maria de la Paz Garcia (Spanish language)

Rolando Garcia Milian (end-user bioinformatics, omics data, systems biology, workplace diversity, Cuban contemporary art)

Bryan Garsten (political science)

John Geanakoplos (ecnomics)

David Gergen

Heather Gerken (Dean of Yale Law School)

Antonio Giraldez (genetics)

Anibal González-Pérez (Latin American arts and culture, literature, religion)

Edmund Gordon

Robert Gordon

Inderpal Grewal (women’s, gender and sexual studies)

Rowena Griem

Leslie Gross-Wyrtzen (borders, race, and political economy between Africa and Europe)

Dimitri Gutas

Langdon Hammer

Nicholas Handler

Benjamin Harshav

Marina Henriques Gomes De Andrade

Raimund Herzog (internal medicine, neuroscience, diabetes)

Ronnell Higgins (public and student safety)

Joseph Hoffman

Frank Hole (archaeology, Syria & Iran)

Patrick Holland (chemistry, fellowships, jazz music and performance)

William Honeychurch

Wenjun Hu (computer systems, women in STEM)

Christopher Illick (medicine)

Robert Jackson

Matthew Jacobson

Willie Jennings

Maria Jordan

Michael Kaplan (psychiatry, child development)

James Kessenides

Peter Kindlmann (electrical engineering)

Matthew Kingsley

Meg Kirkpatrick

Jennifer Klein

Paul Kockelman

Tolga Koker

Jana Krentz (librarianship, academic research)

Anthony Kronman

Regina Kunzel (Modern U.S.; histories of gender and sexuality; queer history; disability history; history of psychiatry)

Howard Lamar

Darin Latimore

Margaret Lawler

Traugott Lawler (English literature, Medieval European literature, Latin, sports, Catholicism)

Pamela Lee  (history, theory and criticism of late modernism and contemporary art)

Anthony Leiserowitz

Nancy Levene

David Levin

Richard C. Lewis

Joseph K. Lim

Stephanie Lim

Annie Lin (music, China, non-profit sector)

Rita Lipson

Camille Lizarribar

Patrick Lynch

John MacKay

Ivan Marcus

Ellen McGinnis

Hope McGrath

Tracey Meares

Robert Mendelsohn

Hannah Mendlowitz

Andrew Metrick

I George Miller

John Miller

Mark Miller

Kathryn Miller-Jensen (biomedical engineering)

Leonard Milstone

Toby Moffett

Alison Moncrief-Bromage (Stiles writing tutor, poetry)

David Moore

Michelle Morgan (inclusive teaching, digital accessibility)

Ian Moult (particle physics)

Amy Myers (identity, city of new haven, mental health, first generation college attendees)

Lawrence Nadel

Daisuke Nagai

Mary Kathryn Nagle (applying to law school, career as lawyer, playwright or artist)

John Nann (legal historical research, librarianship)

Michelle Nearon

John A. Nelson

Gladys Idelis Nieves

Hiroyo Nishimura

Youn Noh

Tavia Nyong’o (Performance Art; Queer Theory; British Marshall Scholarship; DAAD/Study in Germany; Kenya; Marxism; Foucault/Deleuze; Nineteenth-Century American Literature)

Corey O’Hern

Sara Ohly

Cristian Oncescu

Laurie Ongley (choral and instrumental music, musicology, bicycle commuting, camping)

Steven Oyler (music, art, quigong, tai-chi)

Vidvuds Ozolins

Melanie Pagan

Barrington Parker

Nilakshi Parndigamage (human rights, criminal justice reform)

Curtis Patton

Diana R. Paulin

Hannah Peck

Eda Pepi

Kay Perdue Meadows (theater, arts, Catholicism, religion and spirituality)

Michael Peters
 
Scott Petersen (computer science)
 
Brigitte Peucker
 
Leah Phinney
 
Stephen Pitti (Associate Head of Ezra Stiles College, RITM)
 
Brunilda Pizarro  (social services, latinx community)
 
Moria Poe
 
Christine Pohlmann
 
Miguel Pulido
 
Nahid Rachlin

Josh Ralph

Ana Ramos-Zayas (race, privilege, culture of mental health and psychology in US Latinx and Latin American neighborhoods.)

Claudia Rankine

Lynne Regan

Evgeny Rein

Aubrey Renault

Paula Resch (academic writing)

Charles Riley (African studies, field research, librarianship, publishing, linguistics)

Henry Rinder

Nathan Roberts (theatrical design and production)

Angela C. Robinson

Dorothy Robinson

Brad Rosen

Ann Rumberger

Rachel Russell

Maryam Sanjabi

David Sasso

Susan Sawyer

Jeremy Scahill

Oswald Schmitz

Stuart Schwartz

Aisha Sethi

James Shelton (science writing, journalism, New Haven history)

Andrew Sherman (computer science)

Austin Shiner

Robert Shulman

Cristin Siebert

Mark Simon (architecture, studio arts, design, sculpture)

Nissa Simon

Michael Sloan

Reginald Solomon

Deborah Stanley-McAulay

Gloria Steinem

Martha Stewart

Thomas Steyer

John Stoehr (Journalism, politics, business, and policy)

Shilarna Stokes (theater and performance studies)

Leslie Stone (work/study abroad, applying to graduate school, non-profit administration, service-learning, international cooperation and intercultural communication) 

J Lloyd Suttle

Julie Sweigard

Susan Taddei (early childhood education)

Justin Thomas

John Toksoy

Gordon Turnbull

Stacey Tuttle

Maria Vazquez

Joseph Vinetz (internal medicine, infectious diseases, Latin America)

Heinrich Von Staden

Eve Ingalls Von Staden

Raymond Walls

Rita Watson

Christine Weideman (Yale library system, research papers, Yale history)

Melissa Weimer 

Ryan Wepler (literature, writing, comedy, tutoring)

Sarah Wessler

Bruce Wexler

Joshua Williams (religion, Divinity School, social justice, community development, superheroes)

Michael Wishnie

Robert Wiznia (medicine)

Robert Woodward

Sunny Xiang

Melanie Yiengpruksawan

Emma Zang (sociology, health and aging, marriage and family, inequality)

Kurt Zilm